Nehet v kultuře

Nehet

Nehet je tvrdé zakončení prstů, které slouží jako ochrana a prostředník přenosu tlaku na prsty s okolím, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace o dotýkaných věcech. Rychlost růstu nehtů je na rukou v průměru 0,1 mm za den a na nohou třikrát až čtyřikrát pomalejší.

Role v lidské kultuře

Lidé si nehty většinou zastřihávají, aby se jim neulamovaly. V některých civilizacích (stará Čína) bylo módní lakování nehtů, které nosily dlouhé i několik centimetrů. Chránili je před zlomením tím, že na nich nosili stříbrná, umělecky zdobená pouzdra. Především vysoce postavené ženy nehty nestříhaly vůbec na znamení toho, že nemusí pracovat. V současnosti je rozšířena móda lakovat si nehty, či si případně nalepovat umělé.

Onemocnění nehtů

Nehty bývají velice často postihovány nemocemi nejrůznějších charakterů. Mnohdy se jedná o poruchy růstů, které jsou většinou zapříčiněny genetickými dispozicemi. Běžně se například setkáváme s plísněmi. Nejznámějším, někdy však neprávem opomíjeným problémem je patrně zarostlý nehet. Kolem tohoto onemocnění koluje velké množství chybných informací. Léčení vyžaduje individuální přístup, jelikož každý nehet je jiný, a tak některé postupy nemusí vždy zaručeně fungovat.